NÁVRAT

TEXT ADAM ŠTĚCH | FOTO LUKAS PELECH ATELIER 

DolceVita.cz

Architektonická i společenská perla meziválečného Liberce vstala z mrtvých. Po nedávné radikální rekonstrukci dostal ikonický Grand Hotel Imperial nejen nový název, ale také zcela současnou podobu, navazující na to nejlepší z jeho zlaté éry. 

Hotel Imperial, reprezentant německého monumentálního konstruktivismu, který se v severních Čechách objevuje poměrně často, se dočkal po mnoha desítkách let důstojného zacházení. Stavba, která vznikla v letech 1930–1931 podle návrhu libereckého architekta Pavla Zeha, přesahovala svou velkorysostí regionální rozměr města. Dominantní fasáda, ve které jako by se setkával moderní funkcionalismus s prvky klasicismu, aby výsledná podoba vyhovovala konzervativnímu německému prostředí, tehdy vítala hosty s kapacitou kolem 250 lůžek.

S příchodem války se však na slávu hotelu snesla černá mračna. Po záboru pohraničí se v Imperialu usídlil šéf civilní správy, vedení SdP a říšský komisař pro Sudety. A ani v období komunismu se s hotelem nezacházelo zrovna v rukavičkách. Němce vystřídal sovětský vojenský velitel města. Na konci socialistické éry vzalo za své i stylové vnitřní vybavení hotelu, a to během adaptace v roce 1986. Divoká devadesátá léta mu pak zasadila kvůli problémům s restitucí poslední ránu a objekt skončil vyklizený v rukou ministerstva financí. 

Naštěstí se však objevil osvícený investor a majitel hotelového řetězce, Lukáš Pytloun, který ho koupil v roce 2014 a na nic nečekal. Oslovil architektonické studio Vladimíra Žáka a Romana Vrtišky, kteří se okamžitě pustili do práce. „Každý projekt je obvykle třeba nastudovat, udělat vizualizace, ale tady vše vznikalo při stavbě velmi rychle. Skicoval se každý detail,“ mluví o projektu Vladimír Žák. Nejvýraznějším zásahem byla změna podoby lobby, kde byly snížené stropy. Architekti celý prostor otevřeli a zahalili do důstojné kombinace černé a zlaté barvy. Lesklá černá podlaha a zlaté stěny vyrobené z perforovaného tahokovu navozují „grand“ atmosféru. Tu celkově doplňuje i centrální monumentální lustr, který vyrobila severočeská značka Lasvit.

Velkorysost najdete i v samotných pokojích, které jsou rozděleny do několika kategorií. „Není to o pokojích o čtyřech stěnách, ale o komplexním užívání včetně řešení zázemí,“ doplňuje Žák, který se svým kolegou navrhl kosmopolitní hotelové prostředí. Kromě toho se můžete také v nově otevřeném hotelu ubytovat v pokojích navržených jinými architekty, jako je David Vávra, Petr Stolín, architekti Chybik + Kristof či Ateliér Kunc, UAX design, Ivo Prokel, Ateliér Skubb a další.  

Kontaktní informace

Adresa:

1. máje 757/29
460 07 Liberec
Česká Republika

+420 608 822 822
imperial@pytloun-hotels.cz

Sociální sítě

Můžete nás sledovat i na sociálních sítích, kde Vás budeme informovat o všech našich novinkách a aktuálním dění.

Kontaktní formulář

* Všechny položky jsou povinné

Working...